MANZANA Fundacja Rozwoju Umiejętności Psychospołecznych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Opisy zajęć

Opisy zajęć

Opisy zajęć

 

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

WYKŁADY I WARSZTATY KOMPETENCJI WYCHOWAWCZYCH

Na wykłady i warsztaty zapraszamy rodziców, babcie, dziadków, opiekunów oraz wszystkie inne osoby, które chcą rozwijać swoje kompetencje wychowawcze.

*W wykładach/warsztatach mogą uczestniczyć rodzice z małymi dziećmi (do ok. 1 roku życia).

Pracujemy w formule wykładów i warsztatów. Udział w obu formach stanowi zintegrowaną całość.

Wykłady trwają 2 godz.; Warsztaty trwają 5 godz.

Temat 1. Jestem OK taki, jaki jestem – jak dzieci rozwijają poczucie własnej wartości

Spotkanie pokazuje jak dzieci budują swoje poczucie własnej wartości oraz wiarę w siebie. Wyjaśnia różnicę między tymi dwoma pojęciami. Inspiruje rodziców do wspierania dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości oraz do pracy nad samym sobą.

Temat 2. By się zrozumieć - o wzajemnej komunikacji w rodzinie

Spotkanie wspiera rodziców w nawiązywaniu relacji i więzi z dziećmi, które oparte są na zrozumieniu i współpracy. Inspiruje rodziców do świadomego, empatycznego dialogu z dziećmi opartego na wzajemnym szacunku.

Temat 3. Sztuka mówienia NIE z czystym sumieniem

Spotkanie motywuje rodziców do mówienia dziecku „nie” z czystym sumieniem. Inspiruje rodziców do odkrywania własnych potrzeb i dbania o nie. Odczarowuje rodzicielstwo bliskości, jako źle rozumiane wychowanie bezstresowe.

Temat 4. Rodzicielstwo przez zabawę – zabawa, jako przestrzeń do budowania relacji

Spotkanie poświęcone jest roli zabawy w życiu dziecka oraz jej znaczeniu dla budowania bliskich relacji dziecko-rodzic. Będziemy mówić o tym: jak podążać za dzieckiem; jak poprzez zabawę wspierać dzieci w radzeniu sobie z trudnymi przeżyciami, emocjami i sytuacjami. Będziemy dzielić się naszymi inspiracjami zabaw wspierającymi rozwój dzieci.

Temat 5. Złości się dziecko, złoszczę się ja – o złości w naszym domu

Spotkanie ma na celu rozwijanie umiejętności pracy z trudnymi emocjami rodzica, w szczególności ze złością. Uczy wyrażać złość w sposób autentyczny, a zarazem konstruktywny. Spotkanie ma na celu szerzenie idei rodzicielstwa bez przemocy. W ramach warsztatu rodzice uczą się jak radzić sobie ze złością, krzykiem i agresją dzieci oraz poznają konkretne metody radzenia sobie w takich trudnych sytuacjach.

Temat 6. Kłótnia rodziców oczami dziecka. Rozwiązywanie konfliktów bez przemocy

Spotkanie ma na celu zdobycie umiejętności konstruktywnego, łagodnego, ematycznego rozwiązywania konfliktów pomiędzy rodzicami lub dorosłymi w rodzinie oraz pogłębienie świadomości jak bardzo ważne jest to dla obserwującego dziecka. Poruszone będzie także zagadnienie dotyczące perspektywy dziecka w czasie rozwodu rodziców.

Konsultacje wychowawcze

1-godzinne indywidualne spotkania z psychologami prowadzącymi zajęcia w Przestrzeni dla Rodziny.

Na konsultacje zapraszamy rodziców, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia.

TWÓRCZE WARSZTATY RODZINNE

to inspirujące, pełne twórczych pomysłów, spotkania dla dzieci i ich najbliższych. Ich celem jest budowanie bliskich, opartych na miłości i wzajemnym szacunku relacji. Poprzez twórcze formy działania chcemy angażować dzieci i ich rodziców/opiekunów do pełnej humoru i pozytywnej energii wspólnej zabawy.

Twórcze warsztaty rodzinne są zaproszeniem do wspólnego przeżycia jedynej w swoim rodzaju przygody. Zależy nam na tym, aby dzieci i ich najbliżsi mieli możliwość spędzenia wspólnego, wartościowego czasu łączącego wszystkie pokolenia w rodzinie.

Warsztaty dedykowane są RODZINOM. Na spotkania zapraszamy dzieci z rodzicami, babciami, dziadkami lub innymi opiekunami. Wszyscy członkowie rodziny są mile widziani.

Warsztaty stanowią wspaniałą możliwością rozbudzania dziecięcej wyobraźni i ciekawości otaczającego nas świata. Podczas warsztatów, spotkań, czy działań plenerowych zawsze towarzyszyć nam będzie otwartość na świat i drugiego człowieka. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wspólnie odkrywać otaczający nas świat. Dzieciaki będą miały możliwość wcielania się w wymarzone role małych: artystów, badaczy, odkrywców, poszukiwaczy, ekologów, konstruktorów, naukowców, kucharzy, podróżników, czy filozofów. Wspólnie będziemy twórczo działać i pytać, wymyślać, tworzyć, konstruować, badać, eksperymentować, doświadczać, gotować, poszukiwać, odkrywać i wiele, wiele więcej. Dla najbliższych (rodziców, babć, dziadków) spotkania te będą wspaniałą możliwością wejścia w świat dziecięcej wyobraźni i zabawy.

Warsztaty trwają 1,5 godziny. W każdym temacie przeprowadzimy dwa działania dla dwóch grup wiekowych (3-5 lat i 6-9 lat).

Twórcze warsztaty rodzinne

1. Warsztaty małych artystów

2. Warsztaty małych konstruktorów

3. Warsztaty małych podróżników

4. Warsztaty małych naukowców

5. Warsztaty małych filozofów

6. Warsztaty małych szefów kuchni

GRUPA ROZWOJOWA DLA RODZICÓW PLANUJĄCYCH POWRÓT DO PRACY

Zapraszamy na spotkania mamy/tatusiów, którzy kończą przerwę związaną z urlopem macierzyńskim/ tacierzyńskim/ wychowawczym i planują wrócić do pracy „Mam dzieci, mam pracę”.

Celem zajęć jest spotkanie rodziców w podobnej sytuacji i wymiana doświadczeń dotyczących trudności i obaw związanych z  powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim/wychowawczym. Spotkania poprowadzą psycholodzy/doradcy zawodowi co daje również możliwość pracy nad własną ścieżką zawodową.

Na zajęcia rodzice mogą przyjść razem z dziećmi.

Prezentujemy przykładowe zagadnienia (inspiracje do grupy rozwojowej):

- co mi da powrót do pracy, a co mi zabierze?

- dylematy z zostawianiem dzieci (czy w żłobku?, czy z nianią, czy z babcią, co jest lepsze?; ono płacze, gdy je zostawiam może nie powinnam jeszcze iść do pracy?)

- dbanie o własne potrzeby

- destrukcyjne myśli wynikiem "siedzenia w domu" (czy ja się do czegoś nadaję? każdy nosi w sobie talent, a jaki ja noszę?)

- znajdź w sobie to co lubisz robić, a potem kogoś kto Ci za to zapłaci, (moje pasje drogą do fajnej pracy)

- wspólne tworzenie CV, (trudne punkty co mam napisać o sobie, żeby nie było sztampowo? czy ja mam jakieś zainteresowania? czy ja mam jakieś umiejętności?)

- cel zawodowy (jeżeli czegoś w życiu gorąco pragniesz to cały wszechświat sprzyja twojemu pragnieniu)

- autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej.

Grupa rozwojowa obejmuje 6 spotkań (czwartki) na przestrzeni kwiecień-czerwiec 2016. Każde spotkanie trwa 2 godziny w ciągu dnia.

Konsultacje zawodowe.

1-godzinne indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, psychologiem/coachem.

Na konsultacje zapraszamy rodziców, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia związanego z planowaniem powrotu do pracy.

 

 

*W projekcie przewidziane są jeszcze edycje:

Wakacyjna (lipiec – sierpień)

Jesienna (wrzesień – listopad)

Zimowa (grudzień)

 

WAKACYJNE SPOTKANIA RODZINNE

Na spotkaniach będziemy wspólnie aranżowali przestrzeń wokół nas i przenosili się w świat poszukiwaczy skarbów, bajkowe królestwo, świat kosmosu, czy wioskę indiańską.

1. Na tropie przygody – mail poszukiwacze skarbów

2. W bajkowej krainie – królestwo księżniczek i rycerzy

3. Kosmiczna podróż – wyprawa na planetę Trulululu

4. Indiańska przygoda w wiosce Apaczy

Wakacyjne spotkania rodzinne realizowane będą w plenerze – w przestrzeni Ursynowa w okresie:
lipiec – sierpień 2016r.

RODZINNA GRA MIEJSKA

W okresie wakacyjnym przewidujemy realizację 1 rodzinnej gry miejskiej, w przestrzeni miejskiej Ursynowa.

RODZINNY HAPPENING „Fabryka świętego Mikołaja”

Na zakończenie projektu przewidujemy realizację rodzinnego świątecznego happeningu.

 

 

Szczegółowe informacje i zapisy:

www.manzana.org.pl

F: Przestrzen dla rodziny

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 600 445 055